گزارش برنامه صعود به قله علم کوه

به نام خدا

نام برنامه: صعود به قله علم کوه "برنامه ۱۷۷"

همنوردان شرکت کننده: حمید رحیمی، محمد اسدی، بابک کدخدازده، مسعود صوفی، مینا رحیمی، احیا کیقبادی، فیروز شیخ‌نژاد، علی بهمنش، امیر ایزدپناه، فرناز قاسمی، Mr. Jeahak

سرپرست برنامه: حمید رضا رحیمی

جلودار گروه: حمید رضا رحیمی

عقب‌دار گروه: مسعود صوفی

نویسنده: مسعود صوفی

تاریخ برگزاری برنامه: ۹۸/۰۵/۳۱ و ۹۸/۰۶/۰۱

سطح برنامه: 6

معرفی منطقه:

علم‌کوه در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کلاردشت و در استان مازندران قرار گرفته‌ است. کلاردشت نزدیک‌ترین شهر استان مازندران به این منطقه و پراچان و طالقان نزدیکترین شهرها در استان البرز به علم‌ کوه هستند.  از جبهه شمالی این کوه مشرف به کلاردشت و در جبهه جنوبی نیز این کوه مشرف به طالقان است.منطقه علم‏ کوه و تخت سلیمان با بیش از ۴۰ قله ‏ی بالای ۴۰۰۰ متر یکی از مناطق حائز اهمیت از لحاظ کوهنوردی محسوب می‏شود. علم ‏کوه با ارتفاع ۴۸۵۰  متر دومین قله بلند کشورمان، با دیواره مشهور خود در این منطقه واقع شده است. صعود به علم کوه همیشه زیبا، به دلیل آب و هوای ناپایدار منطقه هیجان انگیز است.

از قله های مشهور این کوهستان میتوان به علم کوه، تخت سلیمان، خرسانها، مرجی کش، سیاه سنگ، چالون، سیاه کمان، هفتخوان، پسندکوه، لشکرک، منار، ستاره، گردونکوه، شانه کوه، کالاهو، شاخکهای شرقی و غربی، لنگری و…. اشاره کرد که اکثر قلل فوق الذکر از طریق خط الراس به قله اصلی علم کوه متصل هستند.از یخچالها هم که در بین این قلل محصور اند میتوان به یخچالهای علم چال، خرسان، مرجی کش، هفت‌خوان، اسپیلت، چالون و…. اشاره کرد.شایان ذکر است که جنس سنگهای این کوه بیشتر از گرانیت می‌باشد و این موضوع باعث شده که در این کوه غار کمتر به وجود آید.

پوشش گیاهی منطقه شامل آویشن، گلپر، پیازچه، پونه و … می باشد و همچنین میوه های باغی شامل گیلاس، آلبالو، گلابی، گردو، ازگیل، بادام و … در منطقه به وفور یافت می شود. همچنین می توان از بزکوهی، خرس، خرگوش، شغال، سمور و گربه وحشی به عنوان گونه های اصلی جانوری منطقه نام برد.

مسیرهای صعود:

  1. از منطقه کلاردشت در جاده چالوس مرزن‌آباد (مسیر صعود اصلی)
  2. از منطقه دلیر و الیت در جاده چالوس (دزدبند(
  3. از منطقه تنکابن و عباس‌آباد (دره سه‌هزار(
  4. ازمنطقه طالقان (البرز) ـ روستای پراچان

گزارش برنامه:

طبق برنامه روز پنج شنبه ساعت ۴:۳۰ صبح، همراه همنوردان عزیز با یک دستگاه میدل باس از فلکه دوم صادقیه به سمت کلاردشت از توابع استان مازندران راهی شدیم به دلیل طولانی بودن مسیر در بین راه (کرج) مقداری تغذیه تهیه و در ماشین صبحانه را صرف کرده و در ساعت ۱۱:۳۰ به رودبارک رسیدیم و پس از آن با 3 دستگاه پاترول جهت رفتن به منطقه تنگه گلو به ازای هر نفر ۸۰۰۰۰ تومان برای مسیر رفت و برگشت به توافق رسیدیم.

راس ساعت ۱۲:۳۰ ماشین ها حرکت کرده و در ساعت ۱۳:۵۰ به تنگه گلو رسیدیم.

کوله ها را جمع کرده و ساعت ۱۴ به سمت منطقه حصارچال راهی شدیم. در طول مسیر، رودخانه حاصل از ذوب برفچال و همچنین چند چشمه آب سرد وجود داشت. در ساعت ۱۶ با پیمایش مسیری با شیب نسبتا نرم به آنجا رسیدیم، سپس یک جای مناسب پیدا کرده و در آن منطقه چادر زدیم. پس صرف ناهار چند نفر از همنوردان عزیز به محل چشمه رفته و برای بچه ها آب آوردند. هوا کم کم سرد و رو به تاریکی می رفت، پس از صرف شام همنوردان به چادرها رفته(ساعت ۲۱) و به استراحت پرداختند.(پایان روز اول)

با تصمیم سرپرست برنامه صبح روز جمعه ساعت ۵ از خواب بیدار شده و پس از صرف مقداری صبحانه راهی قله شدیم. بطور متوسط هر یک ساعت، ۱۰ دقیقه استراحت داشتیم .در ساعت ۱۰:۵۰ به قله رسیدیم و پس از گرفتن چند عکس یادگاری در ساعت ۱۱:۳۰ به سمت پایین سرازیر شده و در ساعت ۱۴ به حصارچال رسیدیم.

با تصمیم سرپرست ناهار را صرف کرده و پس از جمع آوری چادرها در ساعت ۱۵:۱۵ به سمت تنگه گلو حرکت کرده و در ساعت ۱۶:۱۵ با سرعت نسبتا تند به تنگه گلو رسیدیم. با توجه به هماهنگی انجام شده از قبل ، ماشینها در تنگه گلو منتطر ما بودند.

سوار ماشینها شده و در ساعت ۱۸:۳۰ به قرارگاه رودبارک رسیدیم. در آنجا پس از استراحتی مختصر میدل باس که به سطح شهر رفته بود نیز به قرارگاه آمد.

کوله ها را بار زدیم وراهی تهران شدیم در بین راه (کندوان) جهت صرف آش به مدت ۲۰ دقیقه توقف داشتیم و با توجه به اینکه مسیر چالوس به تهران یکطرفه بود از ترافیکهای چالوس خبری نبود در ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه به فلکه دوم صادقیه رسیدیم و همه دوستان در کمال صحت و سلامتی از یکدیگر جدا شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*